Wymiary doniczek

Skimia

Co oznacza wspomniany rozmiar doniczki?

Poznaj bliżej fachowe określenia rozmiarów doniczek jak P9 czy P13, poznaj ich średnicę oraz pojemność.

ROZMIARY DONICZEK

Rozmiar doniczki ma istotne znaczenie dla zdrowia i rozwoju naszych roślin. Wpływa on na ich ukorzenianie się, kondycję i ogólny wygląd. Przyjrzyjmy się bliżej różnym rozmiarom doniczek na sadzonki roślin i dowiedzmy się, dlaczego wybór odpowiedniego rozmiaru może mieć tak duże znaczenie.

Rozmiar a Wzrost Rośliny:

Wybór właściwego rozmiaru doniczki jest nieodłącznie związany z rozwojem rośliny. Za mały pojemnik może ograniczać rozwój korzeni, prowadząc do kłopotów z ukorzenianiem się oraz ograniczenia dostępu do wody i składników odżywczych. Z drugiej strony, zbyt duża doniczka może skutkować nadmiernym zatrzymywaniem wilgoci i niekorzystnym wpływem na rozwój korzeni. Na Skimia.pl, dzięki 20-letniemu doświadczeniu, dopasowujemy doniczkę, która najlepiej odpowiada danej sadzonce w jej aktualnym etapie rozwoju.

Rozmiary doniczek, które spotkacie na Skimia.pl:

 • P9 (średnica: 9 cm, pojemność ok. 0,4 litra) oraz P10 (średnica: 10 cm, pojemność ok. 0,5 litra)
  To niewielki pojemnik, odpowiedni na początkowy etap rozwoju. Idealny dla małych roślin czy sadzonek, które potrzebują większej troski podczas ukorzeniania. Większość roślin w takiej donicy ma maksymalnie rok życia.
 • P11 (średnica: 11 cm, pojemność ok. 0,6 litra), P12 (średnica: 12 cm, pojemność ok. 0,7 litra)
  Średni rozmiar, odpowiedni dla roślin ogrodowych. Idealne dla roślin, które będziemy wysadzać, a które w procesie produkcji otrzymały odpowiednią ilość gleby i nawozu. Rozmiar ten stanowi największy procent naszego asortymentu.
 • P13 (średnica: 13 cm, pojemność ok. 0,8 litra), P14 (średnica: 14 cm, pojemność ok. 1 litr) oraz P15 (średnica: 15 cm, pojemność ok. 1,5 litra)
  Kolejny rozmiar, zapewniający lepsze warunki dla rosnącej rośliny. Odpowiedni dla roślin ogrodowych, szybko rosnących, którym trzeba zapewnić odpowiednie nawożenie i wysoką jakość gleby. Sadzonki w tych donicach mają już potężny system korzeniowy, który ułatwia ich przyjęcie. W naszej uprawie jest to bardzo często wykorzystywany rozmiar, ze względu na idealne połączenie jakości uprawy z jakością sadzonek.
 • P17 (średnica: 17 cm, pojemność ok. 2 litrów) oraz P19 (średnica: 19 cm, pojemność ok. 3 litrów)
  Duża doniczka, odpowiednia dla drzewek i krzewów. Rośliny w tej donicy to już sadzonki wielokrotnie zimowane, które mają przynajmniej 3 lata. Zakup tej wielkości pozwala od razu cieszyć się dużą, dojrzałą rośliną.

Każda roślina ma swoje preferencje dotyczące przestrzeni korzeniowej, wilgotności i dostępu do składników odżywczych. Dobrze dobrana doniczka tworzy optymalne warunki dla zdrowego wzrostu i bujnej rośliny. W ten sposób zapewnimy naszym sadzonkom najlepszy start w nowym otoczeniu.