Aloes, znany również pod nazwą Aloe vera, to popularna roślina z rodziny sukulentów, a jak wiadomo sukulenty to rośliny, które przystosowały się do życia przy ograniczonym dostępie do wody. Tym samym również aloes zniesie takie niedogodności jak rzadkie podlewanie – roślina bez wody z powodzeniem wytrzyma nawet około 1,5 miesiąca. Jest to więc idealny kwiat dla zapominalskich i osób, które nie mają czasu na pielęgnację bardziej wymagających roślina. Ale to nie wszystko – aloesy to także rośliny o wyjątkowych właściwościach, które są składnikami na przykład kosmetyków, a także leków.
-
Aloe arborescens P1329.99zł
Charakterystyka aloesu uprawianego w domach
Aloes w doniczkach występuje w dwóch odmianach – jest to aloes zwyczajny oraz aloes drzewiasty. W naturze mogą one być naprawdę spore, ale w doniczkach osiągają maksymalną wysokość około 50 centymetrów. Posiadają szarozielone, mieczowate liście o ząbkowanych brzegach, które rosną gęsto i układają się w otwartą rozetę. Aloes w doniczce potrzebuje dużo światła, więc najlepiej ustawiać go w nasłonecznionych pomieszczeniach. W warunkach domowych raczej nie zakwitnie, jeśli już tak się zdarzy, to bardzo rzadko. W naturze posiadają żółte kwiaty zebrane w grona.
Jeśli chodzi o podłoże dla aloesu, to najlepiej sprawdzi się specjalna ziemia dla sukulentów, która składa się w odpowiednich proporcjach z piasku, ziemi i żwiru. Pielęgnacja ogranicza się do rzadkiego podlewania – podłoże nie powinno być mokre, ponadto aloesów nie powinno się także zraszać. Jeśli będziemy przestrzegać tych zasad, to na pewno będziemy cieszyć się pięknymi i okazałymi roślinami tego gatunku w swoim domu.
Właściwości aloesu uprawianego w domu
Aloes ma wyjątkowe właściwości, dlatego powszechnie jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków oraz leków i suplementów. Do tego celu wykorzystuje się miąższ i skórki rośliny, a także wyciśnięty z nich sok. Zawierają one spore ilości witamin takich jak A, C i E, a także sole mineralne, np. miedź, cynk, potas, siarkę, wapń i fosfor. Ponadto roślina bogata jest również w kwasy organiczne, wielocukry i glikoproteiny.
Aloes można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Sok z aloesu stosowany na skórę pomaga zaradzić takim dolegliwościom jak swędzenie i obrzęk ran, trądzikowi, oparzeniom i odmrożeniom. Pomaga na ukąszenie owadów, stłuczenia, łuszczycę, cellulit i kurzajki. Można stosować go na twarz oraz włosy. Aloes pomaga również od wewnątrz – zalecany jest osobom, które cierpią na takie dolegliwości jak choroby jelit, biegunki, wrzody, zaparcia i zapalenia jamy ustnej (może być pomocy przy bólu zęba). To oczywiście nie wszystkie zalety tej wyjątkowej rośliny, ponieważ ma on znacznie więcej dobroczynnych właściwości.
________________________
Sklep internetowy SKIMIA oferuje szeroki wybór sukulentów. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą dostępną w Kategorii Sukulenty .