Rośliny cieniolubne - jakie rośliny wybrać do ciemnego mieszkania

Najprostsza, ale i najbardziej efektowna ozdoba każdego mieszkania, to przede wszystkim rośliny – niosą one ze sobą bardzo wiele korzyści zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Niewątpliwie poprawiają jakość powietrza, oczyszczając je na przykład z tlenku węgla, a także je nawilżają. Ponadto udowodnione jest, że zielone rośliny mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, a ludzie, którzy zajmują się roślinami, są pogodniejsi. Wśród roślin domowych znajdziemy wiele gatunków, które są mniej i bardziej wymagające, dlatego należy dobierać je adekwatnie do warunków, jakie panują w naszym mieszkaniu, w tym dużą uwagę zwrócić na ilość światła w pomieszczeniach.

Światło – czynnik niezbędny do prawidłowego rozwoju roślin

Rośliny żyją i rozwijają się tylko dzięki procesowi fotosyntezy. Aby jednak zaszedł on we wnętrzu rośliny, to niezbędne jest do tego światło słoneczne – nie możemy więc pozbawić rośliny dostępu do światła, bo przestanie się ona rozwijać. Niestety, zdarza się bardzo często, że w naszych mieszkaniach nie dysponujemy dużą ilością światła, a czasem zupełnie go brak, np. w łazience czy kuchni. Ponadto mniej światła zawsze jest również w mieszkaniach, których okna wychodzi na wschód czy północ – co zrobić w takich sytuacjach i jak zapewnić swoim roślinom komfortowe warunki do rozwoju?

Na szczęście istnieją gatunki roślin, które nie mają aż tak bardzo wysokich wymagań co do ilości światła w pomieszczeniach i dobrze znoszą przebywanie w miejscach, gdzie jest nieco ciemniej. Takie rośliny najczęściej nie kwitną, ponieważ swoje siły wykorzystują przede wszystkim do wyłapywania światła i przeprowadzania fotosyntezy, więc na kwitnienie nie mają już ani sił, ani czasu – nie oznacza to jednak, że są mniej efektowne – takie rośliny również mogą być niezwykłą ozdobą każdego mieszkania. Ponadto istnieje także wiele gatunków roślin, które źle znoszą nadmiar światła i należy je przed nim chronić.

Rośliny cieniolubne do mieszkania

Niektóre z tych roślin są nam dobrze znane, ponieważ bardzo często można natknąć się na nie nie tylko w mieszkaniach, ale również w biurach czy instytucjach, a nawet sklepach. Rośliny cieniolubne odznaczają się przede wszystkim pięknymi i efektownymi liśćmi, które mogą przybierać różne odcienie zieleni. Wśród najbardziej popularnych roślin cieniolubnych wymienia się paprocie oraz bluszcze – są one bardzo efektowne i poradzą sobie wyśmienicie w gorszych warunkach.

Inne rośliny cieniolubne, które na pewno sprawdzą się w mieszkaniach, to także zamiokulkas, sansewieria cylindryczna, skrzydłokwiat oraz dracena. Warto jednak pamiętać o tym, że mimo iż te gatunki są dość łatwe w uprawie, to jednak mają pewne wymagania, których należy przestrzegać, np. co do ilości i częstotliwości podlewania.  

________________________

Sklep internetowy SKIMIA oferuje szeroki wybór roślin do domu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą dostępną w Kategorii Rośliny Domowe.

Zobacz jeszcze