Rośliny, które skutecznie oczyszczą powietrze w mieszkaniu

Nasze płuca pochłaniają tlen i uwalniają dwutlenek węgla z każdym oddechem. Dlatego oczyszczanie powietrza wydaje się skomplikowanym i czasochłonnym procesem. Aby oczyścić powietrze, kupujemy specjalny sprzęt przeznaczony do oczyszczania powietrza i nie bierzemy pod uwagę mocy roślin, które potrafią je doskonale i naturalnie oczyścić.

Kwiaty mogą działać jak naturalne filtry, usuwając z powietrza substancje takie jak benzen, tolouen, formaldehyd i aceton. Mogą poprawić stan zdrowia wszystkich członków rodziny i znacząco wpłynąć na jakość powietrza, którym oddycha każdy z nas. Nie ma jednak jasnych zasad, gdzie umieścić kwiaty, aby skutecznie filtrować powietrze. Zasadą jest, że ich pozytywne działanie powinno być odczuwalne w każdym pomieszczeniu, dlatego można je umieścić w kuchni, sypialni, w salonie, a także w łazience.

Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn – przykłady

Poniżej znajduje się krótka lista roślin doniczkowych, które skutecznie oczyszczają powietrze i usuwają zanieczyszczenia. Jeśli nie masz takiego w domu, rozważ jego zakup.

Paprotka

W Polsce paprocie są często umieszczane w wielu domach. Jest to rośliny efektowna, łatwa w utrzymaniu i ma ogromny potencjał do dekoracji wnętrz. Liście mogą mieć do 60 cm długości i stworzyć piękną scenerię, na przykład w salonie. Mało kto wie, że rośliny te pomagają oczyszczać powietrze ze szkodliwego formaldehydu.

Aloes

Aloes ma właściwości oczyszczające, lecznicze i co najważniejsze kojące. Pochłania tlenek węgla, benzen i formaldehyd. To ciekawa roślina doniczkowa, która nie tylko oczyszcza powietrze w pomieszczeniach, ale także komponuje się z różnymi wnętrzami, więc łatwo umieścić ją w swoim domu.

Skrzydłokwiat

Roślina skrzydłokwiatu znana jest z pięknych ciemnozielonych liści i wyjątkowych pąków, które pojawiają się przy odpowiedniej pielęgnacji. Absorbuje lotne związki organiczne, takie jak benzen, aceton i amoniak. Jest to bardzo przydatna roślina do oczyszczania powietrza, ale warto pamiętać, że jest trująca dla niektórych zwierząt. Z tego powodu, jeśli posiadamy w mieszkaniu zwierzaka, lepiej wybrać inną roślinę.

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity jest prawdziwym pochłaniaczem toksyn, takich jak np. toluen, ksylen, tlenek węgla, a także formaldehyd. Jest szczególnie łatwy w utrzymaniu, bowiem wystarczy żyzna, zasadowa gleba oraz spore nawodnienie. Sprawdzi się w zacienionych oraz zamkniętych pomieszczeniach.

Zobacz jeszcze