Sposoby na błyszczące liście

Rośliny doniczkowe to najłatwiejszy sposób na to, aby efektownie ozdobić wnętrze swojego mieszkania. Wśród wielu gatunków znajdziemy rośliny mniej i bardziej wymagające, więc na pewno piękna roślina można znaleźć się w mieszkaniu każdego – nawet osoby, która utrzymuje, że nie ma ręki do kwiatów. Najłatwiejsze w uprawie rośliny doniczkowe to te, które poradzą sobie przy mniejszej ilości światła, a nawet wytrzymają przesuszenie – najczęściej odznaczają się one efektownymi liśćmi, ale jeśli chcemy, aby pięknie błyszczały i zwracały uwagę, to należy je odpowiednio pielęgnować. Jakie są najpopularniejsze sposoby na błyszczące liście?

Dlaczego warto dbać o liście naszej rośliny?

Roślina prawidłowo rozwija się, jeśli może przeprowadzić proces fotosyntezy, w wyniku którego między innymi produkowane są składniki odżywcze oraz tlen. Niezbędne są do tego jednak odpowiednie warunki, w tym przede wszystkim światło słoneczne, które sprawia, że cały proces może się odbyć. Rośliny dwutlenek węgla znajdujący się w powietrzu pochłaniają powierzchnią liści – jeśli jest ona zakurzona, to może być to znacznie utrudnione, co z czasem odbije się na kondycji rośliny.

Nie można także pominąć aspektów estetycznych – zakurzone, szare i matowe liście nie są ładne, a przy tym wyglądają na wątłe, chore i po prostu smętne – jeśli więc chcemy dodać swoim roślinom piękna i wigoru, to regularnie je czyśćmy, dzięki czemu będą sprawniej pobierać dwutlenek węgla i oczyszczać z niego powietrze w naszym domu, a także staną się wyjątkową dekoracją naszych mieszkań.

Sposoby na błyszczące liście

Wszystko zależy od rodzaju rośliny – jeśli ma ona duże liście, to ich czyszczenie i nabłyszczanie może odbyć się za pomocą zwykłej, wilgotnej ściereczki, którą można dodatkowo moczyć w wodzie z kilkoma kroplami oleju, dzięki czemu liście będą pięknie błyszczały, a kurz będzie na nich wolniej się osadzał. Ściereczkę można namoczyć także w wygazowanym piwie. Ponadto do tego celu świetnie sprawdzą się także skórki po bananach, które dostarczą roślinie wartości odżywczych. Innym sposobem na czyszczenie dużych liści jest także użycie specjalnych, wilgotnych ściereczek, które zakupimy w specjalistycznym sklepie.

Jeśli natomiast roślina posiada mniejsze liście, które po prostu ciężko ręcznie oczyszczać, to najwygodniej umyć roślinę pod prysznicem, ale należy zrobić to na tyle ostrożnie, aby jej nie uszkodzić. Jeśli roślina ma wyjątkowo delikatne i malutkie listka, to najlepiej skorzystać ze spryskiwacza. Nie powinno się również stosować do tego celu bardzo zimnej wody – najlepiej jeśli będzie ona letnia.  

________________________

Sklep internetowy SKIMIA oferuje szeroki wybór dracen i palm. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą dostępną w Kategorii Palmy i Draceny.

Zobacz jeszcze