Ciemierniki - odmiany, wymagania i pielęgnacja

Poszukiwanie odpowiednich kwiatków do ogrodu jest nie lada wyzwaniem. Warto zastanowić się nad ciemiernikami, które nie tylko ładnie wyglądają, ale przede wszystkim są niezwykle wytrzymałe. Co warto wiedzieć o tych kwiatkach? Jakie są dostępne odmiany? Jak przebiega prawidłowa pielęgnacja i uprawa?

Ciemiernik – co warto wiedzieć?

Ciemiernik to roślina o charakterystycznym wyglądzie, którą zalicza się do bylin mrozoodpornych. Spośród innych gatunków kwiatów wyróżnia ich dość rzadko spotykany okres kwitnienie – zima. Najczęściej uprawiane są jako rośliny ozdobne, jednak w niektórych krajach zalicza się go do gatunków dziko rosnących. Występują w różnych barwach oraz wielkościach, dzięki czemu odnajdą się w niemal każdym ogródku. Wielu botaników podkreśla, że ciemierniki zawierają glukozyd heleborynę – trujący składnik. Spożycie nasion lub części kwiatów może spowodować zatrucie, a w przypadku kontaktów ze skórą – pęcherze. 

Odmiany ciemierników

Ciemiernik w Europie Zachodniej występuje aż w 15 gatunkach, natomiast od Półwyspu Bałkańskiego po Kaukaz spotyka się 8 odmian. W konsekwencji, można wyróżnić ponad 20 gatunków tych roślin. W Polsce najbardziej popularnym rodzajem jest ciemiernik biały. Jej wysokość nie przekracza ok. 30cm. Bardzo często jest określany mianem Różą Bożego Narodzenia.  Ponad to wyróżnia się:

  • ciemiernik czerwony –  występuje głównie na Bałkanach. Zalicza się go do niskich odmian, nie przekraczających 20 cm. 
  • ciemiernik wschodni – gatunek charakterystyczny dla okolic Kaukazu. W odpowiednich warunkach, przekracza 50cm. Wyróżnia sie ciemnozielonymi liśćmi o dłoniastym ułożeniu. 
  • ciemiernik cuchnący – gatunek często spotykany w Europie Zachodniej, charakteryzujący się nieprzyjemnych zapachem. Może osiągać wysokość nawet do pół metra. Posiada dość oryginalne kwiaty – w kształcie dzwonków. 
  • ciemiernik limonkowy – nazywany również zielonym. Na dziko pojawia się Na Wyspach Brytyjskich. 

W naszym sklepie internetowym odnaleźć można wszystkie powyższe gatunki również ciemiernik purpurowy. Co więcej, oferujemy wysokiej jakości odmiany hybrydowe m.in. ciemiernik dwukolorowy. 

Ciemiernik – wymagania i rozmnażanie

Ciemierniki zalicza sie do niewymagających roślin, które przy utrzymaniu odpowiednich warunków mogą przetrwać nawet 10 lat. Roślina ta zdecydowanie preferuje gleby wapienne, odpowiednio nawodnione, a nawet gliniaste. Pomimo tego, że ciemierniki są roślinami odpornymi na niskie temperatury, należy wybrać miejsce, chroniące przed nadmiernym wiatrem. Zdecydowanie lepiej rosną w miejscach ocienionych, nienarażonych na bezpośrednie, choć jesienno-zimowe, promienie słoneczne. Nie powinny być sadzone zbyt głęboko w glebie. Warto również pamiętać o usuwaniu najstarszych liści prze okresem kwitnienia. Rozmnażanie ciemierników można przeprowadzić poprzez podzielenie karp lub nasiona. Młode rośliny są szczególnie wrażliwe na wilgotność podłoża. 

Podstawy pielęgnacji ciemierników 

Podstawowa pielęgnacja ciemierników obejmuje zachowanie odpowiedniego nawodnienia gleby. Rośliny te najlepiej rozwijają się w wilgotnej glebie. Warto również pamiętać, że nie należy gwałtowanie przekopywać ziemi wokół kwiatów. Ciemierniki posiadają bardzo delikatne systemu korzeniowe, które są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Kwiatki te nie lubią częstego przesadzania, dlatego też należy dokładnie przemyśleć miejsce, w którym będą mogły zostać na stałe. W wyjątkowo mroźne zimy, należy zabezpieczyć je, np. agrowłókniną lub liśćmi. Wielu ogrodników podkreśla, że ciemierniki warto nawozić przynajmniej raz w roku wieloskładnikowymi nawozami lub ekologicznym obornikiem. 

Sklep internetowy SKIMIA oferuje szeroki wybór domowych ciemierników. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą dostępną w Ciemierniki

Zobacz jeszcze